Geoblog.pl    tramp    Podróże    Powrót do Nepalu po wielu latach , a na deser Varanasi    Miejsce narodzin buddy, komary siÄ™ uaktywniÅ‚y

Miejsce narodzin buddy, komary się uaktywniły

Nepal
Nepal, Lumbini

Dotarłem do Lumbini, po poludniu zrobiłem maly rekonesans, wiecej uwagi poświece jutro, wyglada wstepnie raczej jak jak jakiś park miniatur, chyba nadmierna dewocja szkodzi naturalnosci. Po raz pierwszy komary dały o sobie znac, tak mnie tną, że w kafejce sie nie da wysiedziec, ide cos zalożyc i się smarnąc, moze pozniej coś dopiszę .

Profilaktyka pomogła, komary się uspokoiły, albo już opiły , hehe
Pierwsze wrażenie Lumbini chyba zostanie ostatecznym,, ktoś kto otarł się o klimaty Ladakhu, poczuje się tu jak w wesołym miasteczku marnej jakości.
Niestety, z wyjątkiem kilku miejsc tę bylejakośc powodowaną parciem na kasę widać w całym Nepalu.
Przykre gdy tybetańczycy , których uważałem za ludzi honoru , teraz by sprzedać cokolwiek potrafią kłamać, do tego powołując się na swoje tybetańskie pochodzenie jako gwaranta prawdomówności.. Na szczęście zdołałem zauważyć , że nie cały kraj zwariował na punkcie pieniędzy. , ale stwierdzam , że prawdziwości tej którą poznałem 15 lat temu tu nie ma. Mam świadomość, że wielu którzy tu dotrą będzie zachwyconych tym krajem, Ba, wielu pewnie wyjedzie chowając głęboko w plecaku swoje ( cenne znalezisko ) wierząc , że znalazło oryginalnego starocia. Cóz, przemysł produkowania byle czego w klimatach na stare rozwinął się tu do perfekcji. , niestety przy okazji bardzo spadła jakość .
Pamiętam gdy na dużym placu połaczonym z Durbar Sqare w Kathmandu,tubylcy rozłożeni na dywanikach sprzedawali zrobione w swoich wioskach wyroby. Były tam napradę dobrej jakości produkty. Teraz nie ma po tym śladu. Cóz pozostaje mi się cieszyć, że 15 lat temu , uległem pokusie i dzierże do dziś kilka porządnie zrobionych rzeżb newarskich.
Przede mną ostatni dzień w Nepalu, poszlajam się jutro po Lumbinie a pojutrze zdecydowałem się jechać do Indii.
Nepalczykom powiem Namaste,.

tramp